Polki i Polacy chcą aktywnej ochrony przyrody. Nowe badania
Z najnowszych badań More in Common wynika, że Polki i Polacy chcą, aby Unia Europejska wyznaczała standardy ochrony przyrody. Sprzeciwiają się także rezygnacji z ambitnych celów polityki klimatycznej i środowiskowej, jednocześnie oczekując zmian w Zielonym Ładzie.
17 czerwca podczas głosowania w Radzie Unii Europejskiej kraje członkowskie zadecydują o przyszłości rozporządzenia o Odbudowie Zasobów Przyrodniczych (Nature Restoration Law). Głos Polski będzie w tej sprawie kluczowy. Z tego względu w More in Common postanowiliśmy sprawdzić, jakich działań w kwestii ochrony środowiska oczekują Polki i Polacy. Badanie powstało we współpracy z ośrodkiem badawczym Opinia24 na reprezentatywnej próbie 1001 badanych.
Wyniki badań jednoznacznie wskazują, że troska o środowisko może łączyć polskie społeczeństwo ponad podziałami, a troska o dobrostan naszej planety i polskiej przyrody są ponadpartyjne i wymykają się społecznej polaryzacji. Niemal wszyscy badani zgadzają się, że dbanie o przyrodę jest naszym patriotycznym obowiązkiem.
Jak pokazują badania, ponad połowa respondentów oczekuje w nowej kadencji Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej zmian w Zielonym Ładzie. Jednak gdyby te poprawki doprowadziły do rezygnacji z ambitnych celów ochrony klimatu i środowiska, ponad połowa naszego społeczeństwa byłaby z tego niezadowolona. Odsetek niezadowolonych wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej wyniósłby aż 70%, a Lewicy nawet 85%.
– Zamiast wycofywać się z aktywnej ochrony środowiska i klimatu, politycy powinni wsłuchać się w głos społeczeństwa i zająć aspektami polityki klimatycznej, które wciąż budzą obawy. Polki i Polacy oczekują zmian w Zielonym Ładzie w kierunku bardziej sprawiedliwego rozłożenia kosztów pomiędzy korporacje, przemysł, rolnictwo, najbogatszych i zwykłych obywateli, uproszczenia przepisów dotyczących uzyskania dotacji i zmniejszenia biurokracji, a także zwiększenia wsparcia finansowego dla najbardziej potrzebujących – podkreśla Adam Traczyk, dyrektor zarządzający More in Common Polska.
88% społeczeństwa oczekuje od europosłów i europosłanek zaangażowania w zwiększenie lub przynajmniej utrzymanie ochrony przyrody na dotychczasowym poziomie. Zdecydowana większość z nas jest także zgodna, że standardy ochrony przyrody powinna wyznaczać Unia Europejska.