Podziały, nadzieje i wyzwania. Polska rok po 15 października

Warszawa, 15 października 2024 r. Rok po zmianie władzy Polki i Polacy postrzegają kraj jako bardziej podzielony niż zjednoczony, a winę za konflikt przypisują politykom. Mimo tego czują się bezpiecznie, z nadzieję patrzą w przyszłość i wierzą w możliwość porozumienia ponad podziałami, a działania obecnego rządu oceniają nieco lepiej niż poprzedniego.

Data publikacji: październik 2024

More in Common Polska publikuje badania, przeprowadzone we współpracy z pracownią IPSOS na reprezentatywnej próbie 1504 osób, w których przygląda się polskiemu społeczeństwu rok po wyborach parlamentarnych. 

 Polki i Polacy uznają nasz kraj za podzielony. Tego zdania jest aż 82% badanych, z czego 46% uważa, że jest on bardzo podzielony. Wciąż jednak, podobnie jak przed zmianą władzy, ponad połowa społeczeństwa uważa, że mimo różnic, jesteśmy w stanie ze sobą współpracować. 

Główną winą za istniejące podziały Polki i Polacy obarczają polityków – tak twierdzi 70% badanych. A jedynie 33% z nich (głównie wyborcy Koalicji Obywatelskiej) zgadza się z tezą, że ton debaty publicznej w ostatnim czasie poprawił się.  

Pomimo braku pozytywnych zmian w postrzeganiu podziałów społecznych, 54% Polaków jest zadowolonych z sytuacji materialnej swoich gospodarstw domowych – to o 7 punktów procentowych więcej niż wiosną 2023 roku. Odsetek osób zadowolonych z życia wzrósł tylko nieznacznie z 70% do 71%, ale zauważalnie podniosła się liczba zdecydowanie zadowolonych – z 13% do 21%. 

Polki i Polacy z optymizmem patrzą też w przyszłość. 56% badanych uważa, że jakości życia w naszym kraju będzie rosła, a 71% czuje się w Polsce bezpiecznie.

 – Wysokie poczucie bezpieczeństwa jest zgodne z wyobrażeniami o idealnej Polsce. To najważniejsza jej cecha zdaniem większości społeczeństwa. Ponadto chcemy, aby Polska była sprawiedliwa, demokratyczna, praworządna i silna – zauważa Urszula Karaś, badaczka More in Common Polska. 

Na tle ogólnej poprawy nastrojów dotychczasowe działania rządu oceniane są przez Polki i Polaków niejednoznacznie, choć z przewagą głosów krytycznych. Dobrze dorobek rządu ocenia 27% badanych, a 39% ma o nim zdanie negatywne. Złe oceny rządowi wystawia 76% wyborców Prawa i Sprawiedliwości oraz 67% wyborców Konfederacji. Wśród wyborców koalicji pozytywne oceny wahają się od 69% (Koalicja Obywatelska) do 33% (Lewica). 

Ocena dotychczasowych osiągnięć rządu jest niejednoznaczna, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę zadowolenie z realizacji poszczególnych priorytetów; żaden obszar nie jest postrzegany jako skrajnie zaniedbany, ale w żadnym nie osiągnięto pełnej satysfakcji. Jednocześnie zapytani wprost o porównanie obecnej i poprzedniej władzy Polki i Polacy wskazują na przewagę rządu Donalda Tuska. Po zmianie władzy Polacy także znacznie lepiej oceniają kierunek, w którym zmierza Polska. Niemniej, rok po wyborach rządząca koalicja daleka jest od sytuacji, w której może spocząć na laurach. Wręcz przeciwnie – musi ona podgonić rozbudzone 15 października 2023 roku nadzieje – ocenia Adam Traczyk, dyrektor zarządzający More in Common Polska.  

 

 

Bądź na bieżąco!

Zasubskrybuj nasz newsletter, żeby być na biężąco z działaniami More in Common.